Student Achievement

Primary Award Winners

 2014 - 2015

Student Mentor, Head Boy and Head Girl

6RD

Mohamed Suliman

6PO

Najma Faisal

6RD

Humza Anwar

 

 

 

 

 

 

Reach and Progress Awards

Class

REACH

F1R

Mariam Munir Ali

F1Y

Sofia Asif

F1B

Shadi Refai

F1G

Lucka Rodgers

F1R

Eoin Boyle

F1Y

Hasan Butt

F1B

Amara Ghani

F1G

Mishaal Nasir

F1R

Shaheer Ahmad

F1B

Zain Almuhtaseb

F1G

Adam Mohamed

F1Y

Yusuf Suleman

F1B

Pyper Bruford

F1G

Bella Halstead

F1Y

Zara Hussain

F1R

Momoko Inaba

F1R

Inayah Absar

F1B

Nabeel Ammari

F1G

Sophie Felton

F1Y

Isobel Fox

 

Class

REACH

F2LA

Karim Ali

F2ES

Nada Kassem

F2UM

Oliver Leatham

F2CF

Valentina Uribe Granados

F2AW

Alexander Van Linder

F2CF

Frederick Adams

F2AW

Abdullah Ahmad

F2ES

Shayaan Awan

F2UM

Talib Raza

F2LA

Lina Salem

F2LA

Abdulaziz Al-Ibrahim

F2AW

Joshua Davies

F2CF

Amina Khan

F2ES

Rawaan Khan

F2UM

Beatrice Turley

F2ES

Omar Aljallad

F2AW

Rahaf Almoaigel

F2LA

Donnell Creek

F2UM

Edward Latto

F2CF

Izabel Manderson

F2UM

Seema Akhtar

F2CF

Lulwah Al Saud

F2AW

Zara Aurakzai

F2ES

Ernesto Contestabile

F2LA

Nuha Imran

 

Class

Academic Progress

REACH

Above and Beyond

1KP

Ziad Al-Sarawn

Karma Abou El Seoud

 

 Annabel Gordon

1AG

1SM

Joshua De Koker

Salman Jundi

1MN

Mostafa Elghobary

Amelie Richardson

1CP

Meredith Marcolini

Maryam Docrat

1AG

Safwan Nini

Sam Carmichael

 

Class

Progress

REACH

Above and Beyond

2SH

Cady Al-Arfaj

Honor Fox

 

 

Emily Appleton

2HB

2KU

Max Carr

Noah Bruce

2HB

Adam Douglas

Mira Duqah

2EG

Hana Maglad

Emaan Aamir

2AF

Duaa Moman

Safiyah Ali-Prince

2MS

Hassaan Toorawa

Umaiza Shafaat

 

Class

Progress

REACH

Above and Beyond

3MJ

Alia Stoddart

Muhammed Pasha

 

 

Maya Danab

3MG

3BK

Ahsan Chashmawala

James Morgan

3CD

Abdul Mohy Khan

Oliver Wilcock

3CJ

Alya Al-Taher

Naeem Imran

3JM

Rosalie Kalff

Charlotte Davies

3MG

Emily Elsdon

Fahd Dayekh

 

Class

Progress

REACH

Above and Beyond

4AS

Nataliah Faisal 

Leila Bourdon 

 

 

Katie Jackson 

4MC

4VB

Parthip Ranjit 

Jonathan Santa 

4LT

Jack Dutch

Rebecca Lando  

4MA

Charlotte Turley

Telyn Bowen  

4MC

Suleiman Atwan

Alisha Altamash  

4MR

Aya Refai

 Ramya Nadeem 

 

Class

Progress

REACH

Above and Beyond

5GW

Logan Cust

Apollo McEwan

 

 

Zakariya Mirza

5JG

5JA

Adam Chabayta

Hollie Lancaster

5JG

Diren Seker

Jana Elghobary

5MH

Faizaan Ahmed

Inayah Khan

5PT

Zain Khan

Alexandra Ruediger

5RM

Zena Al-Sarawan

Jessica Carr

 

Class

Progress

REACH

Above and Beyond

6PO

Ibrahim Syed

Yusuf Khan

 

 

Qaaim Imran

6WN

6BR

Mahhin Ali

Saniyah Dossa

6DG

Victoria-Sofia Gouk

Alessia Macedo

6NG

Chloe Fox

Renee Figeroa

6RD

Adam Azmy

Jennah Hamad

6WN

Alaa Boudjelal

Rania Peerbocus

 

 

Student Councillors

 

3MG

Summer Hamad

4LT

Jack Dutch

5RM

Hannah Al Saud

6PO

Hamad Jamal

 

 

 

 

 

 

 

Eco Leaders

 

3CJ

Ella Danbury

4AS

Sophie Thomson

5JG

Jana Elghobary

6RD

Sultan AlShaikh

 

 

 

 

 

 

 

Charity Leaders

 

3CD

Isabelle Mantz

4MR

Haider Ali

5JA

Ibrahim Zeeshan

6DG

Zuha Aqib

 

 

 

 

 

 

 

House Captains

 

6WN

Alaa Boudjelal - Blunt

6DG

Marchelino Dagher - Blunt

6BR

Stefan Maican - Doughty

6DG

Reem Badran - Doughty

6DG

Maryam Khalil - Pitts

6NG

Emilio Dorai Raj - Pitts

6PO

Yasmine Ali - Palgrave

6BR

Shahmir Ahmad - Palgrave

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Librarians

 

6NG

Khadija Mughal

6NG

Anoushay Khan

5GW

Lauren Lirio

5GW

Zainab Manzoor

6WN

Rania Peerbocus

6DG

Zuha Aqib

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specialist Subject Awards - Computing

 

3JM

Ibrahim Almadany

3MJ

Mariam Ahmad

4MC

Zakwan Taqdees

4MA

Leanne Addo

5RM

Stewart Borland

5JA

Noor Habib

6NG

Emilio Dorai Raj

6BR

Sarah Elgerray

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specialist Subject Awards - Music

 

3MJ

William Richardson

3CD

Madison Bennett

4MA

Faris Naffa

4MR

Ramya Nadeem

5MH

Mutaz Elamin

5JG

Lama Elmati

6RD

Mohamed Suliman

6NG

Arwa Aamir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specialist Subject Awards - French

 

3JM

Ibrahim Mughal

3CJ

Sanya Saqib

4MR

Jad El Ghaziri

4VB

Imogen Gotch

5PT

Ilyas Gaspar

5JA

Ghazal Alkahlan

6PO

Maurice Ibrahim

6BR

Saniyah Dossa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specialist Subject Awards - Arabic

 

3CD

Karim Kassabaki

3CJ

Jory Al-Arfaj

4AS

Mohamed Abou-Shameh

4MC

Sara Djouhri

5RM

Ali Al-Qudah

5RM

Zena Al-Sarawan

6DG

Makeen Darra

6DG

Reem Badran

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specialist Subject Awards - PE

 

3CD

Karim Ali

3BK

Grace Sutton

4VB

Sayem Danish

4MR

Menna Badawi

5RM

Abdulrahman Nassar

5PT

Alexandra Ruediger

6BR

Quinn Lockyer

6DG

Maryam Khalil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specialist Subject Awards - Art/DT

 

3MJ

Ahmed Al Bayaa

3BK

Elizabeth Harvey

4MA

Faris Naffa

4MC

Brooke Lockyer

5PT

Ilyas Gaspar

5PT

Fatima Mughal

6DG

Makeen Darra

6PO

Nour Bakr